Bodový systém se vztahuje na všechny řidiče motorových vozidel, kterým byla na území ČR uložena sankce za jednání, které je uvedeno v příloze zákona o silničním provozu. Body jsou stanoveny pevně. Za přestupek je dle závažnosti možné získat 2 až 7 bodů. Body lze také odečítat: po roce bez spáchání bodovaného přestupku se automaticky odečtou 4 body, v případě absolvování Školení bezpečné jízdy se v určitých případech odečtou body 3. Aktuální počet bodů řidiče lze zjistit na obecních úřadech, či na Czech Pointu, nebo registru řidičů.
Po dosažení celkového počtu 12 bodů dochází k tzv. „vybodování„, jehož důsledkem je pozbytí řidičského oprávnění na dobu 12 měsíců. Proti „vybodování“ je možné se bránit, podáním námitky proti poslednímu záznamu bodů, kterým bylo dosaženo celkového počtu 12 bodů v bodovém hodnocení řidiče. Pokud se chcete bránit, je dobré tak činit ve spolupráci s odborníkem, který se v řízení o námitkách dobře orientuje.
Pro navrácení oprávnění je nutné absolvovat lékařskou prohlídku, dopravně psychologické vyšetření a samozřejmě i přezkoušení odborné způsobilosti v autoškole.
Dosažením 12 bodů v bodovém hodnocení řidičů a po uplynutí 5 pracovních dnů vybodovaný řidič pozbývá řidičské oprávnění a musí odevzdat řidičský průkaz. Pokud řidič neakceptuje tento stav a nadále řídí, dopouští se přečinu maření úředního rozhodnutí a vykázání podle § 337 odst. 1 písm. a) trestního zákoníku. Za tento přečin hrozí řidiči trest odnětí svobody až tři léta.
Jediným způsobem jak se bránit, je podání kvalifikovaných námitek v době, než uplyne 5 pracovních dnů od doručení oznámení o dosažení 12 bodů.
Námitky zastaví dobu, po které nastává pozbytí řidičského oprávnění.
Neodevzdání průkazu je správním deliktem, za který může být řidič potrestán pokutou do výše 30.000,- Kč. Po pozbytí řidičského oprávnění se průkaz stává automaticky neplatným.
Nejlépe je dodržovat pravidla silničního provozu, či včas body odečíst a tím vybodování předcházet.
Pokud k dosažení celkového počtu 12 bodů dojde, je třeba se vyvarovat několika bodů:
1. nepřevzetí výzvy od úřadu – zásilka je považována za doručenou i v případě, že si ji ve stanovené lhůtě nepřevezmete – tj. doručení fikcí
2. neodevzdání řidičského průkazu – neuposlechnutí výzvy – Maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání (§ 337 odst. 1 písm. a) trestního zákoníku)
3. nahlášení ztráty řidičského průkazu – vybodováním dochází automaticky ke ztrátě řidičského oprávnění, a řidičský průkaz je bez tohoto oprávnění neplatný
Část vybodovaných řidičů je ochotna zkusit leccos, aby se pokusili vybodování zamezit. Ale to je zbytečné, mnohdy si tím situaci jen zkomplikují.
Naopak žádoucí je Oznámení převzít, následně s odborníkem analyzovat celou situaci a následovně buď akceptovat následek dosavadního neuváženého jednání, nebo podat námitky.
Nečinnost, či úmyslné vyhýbání se převzetí úřední výzvy nikam nevede, naopak dochází ke zbytečnému komplikování situace, ačkoliv se dalo celý problém vyřešit bez zbytečného omezení řidiče.
Sdružení řidičů a dopravců, spolek
Erno Košťála 973, Studánka, 530 12 Pardubice
+420737026412
Kontaktní osoba: Bc. Martin Lahůlek